Haber

Brezilya’da yerel halkı yasadışı altın madencilerinden korumak için operasyon başlatıldı

Brezilya’da hükümet, kuzeyde yerli Yanomami halkının yaşadığı bölgede yasadışı olarak altın madenciliği yapan insanlara karşı askeri operasyon başlattı.

TRT World’ün haberine göre Brezilya’da hükümet, yerli Yanomami halkının kaynaklarını kullanarak yaptıkları madencilik faaliyetleriyle hastalık ve insan hakları ihlalleri yaydıkları bildirilen yaklaşık 20 bin kaçak madenciyi hedef aldı.

Brezilya hava kuvvetlerine ait jetler, Amazon Ormanı’ndaki yasadışı madencileri izlemek ve madencilere ikmal yapan küçük uçakların uçuşunu engellemek için bir operasyon başlattı.

Tanınmış yerel halk, yasadışı madencilerin insanları kaçırdığını, sakinleri öldürdüğünü, suları zehirlediğini ve halkın yiyecek sağladığı ormanlık alanları tahrip ettiğini kaydetti.

bölgeye yardım

Brezilya hava kuvvetleri geçen haftadan bu yana Yanomami halkına 61 ton gıda yardımı ulaştırdı ve Roramima eyaletinin başkenti Boa Vista’da hasta yerlileri tedavi etmek için bir sahra hastanesi kurdu.

Hastanenin başkanı Juliana Freire Vandesteen, hastanenin kurulduğundan bu yana çoğu çocuk yaklaşık 300 kişinin tedavi edildiğini söyledi.

Hükümet, 2022’de yaklaşık 100 Yanomami çocuğunun, madencilerin neden olduğu yetersiz beslenme ve su kirliliği ile ilgili hastalıklardan öldüğünü bildirdi.

Yanomami halkına karşı “soykırım”

Brezilya Devlet Lideri Luiz Inácio Lula da Silva, su kaynakları yasa dışı madencilik faaliyetleriyle kirlenen Yanomami halkına karşı “soykırım” yapıldığını belirterek, 21 Ocak’ta bölgeye yaptığı ziyarette “derinden şok” olduğunu söyledi. hasta çocukların durumuna göre.

Polis, geçen hafta bölgede kaçak madencilerin yol açtığı tahribatla ilgili soruşturma başlattı.

Lula da Silva, 30 Ocak’ta orduya bölgenin hava trafiğini kısmen kapatması ve madencilere ikmal yapan uçakları engellemesi talimatını vermişti.

Brezilya’nın kuzeyinde Venezüella sınırında yer alan ve 96 bin kilometrekarelik bir alanı kapsayan Yanomami toprakları, yaklaşık 30 bin yerliye ev sahipliği yapıyor.

Yeraltı kaynakları açısından güçlü olan bölgede yasadışı altın madenciliği faaliyetleri, eski Devlet Lideri Jair Bolsonaro’nun sağcı hükümeti döneminde arttı.

cathaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu