Ekonomi

Yabancı yatırımcılar Çin ekonomisinin geleceğine olumlu bakıyor

Son günlerde ÇinceCOVID-19 salgınıyla birlikte çaba önlemlerinin hafifletilmesi nedeniyle uluslararası toplumun küresel ekonomik durgunluk telaşını bir şekilde hafifletti.

Çin’de borsalarile Döviz kuru dün güçlü bir artış gösterdi. Buna paralel olarak uluslararası ham petrol fiyatlarıbire bir günde yüzde 1’den fazla artarken Bakır Fiyatı son 6 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. açık deniz RMB Amerikan DolarıKarşısındaki döviz kuru Ağustos 2022’den bu yana ilk kez 6,8’i geçti. Bu yılın başından bu yana RMB’nin değerindeki artışın boyutu yüzde 1,9’a yükseldi.

Goldman SachsKüme, Çin’de borsaların yüzde 15 artacağını, yuanın dolar karşısındaki kurunun ise yıl sonunda 6,5’e ulaşacağını tahmin etti. Morgan Stanley Çin Endeksi’nin 12 aylık hedef endeksi 70’ten 80’e çıkarıldı. Nitekim bu endeks geçen yılın Ekim ayındaki düşük seviyesine göre yüzde 48 arttı. Çin, son 2 ayda gösterdiği performansla bu konuda dünyadaki diğer ülkeleri geride bıraktı. Analistlerin görüşlerinden hareketle Bloomberg’e göre son aylarda Çin’de inanılmaz gelişmeler yaşandı, ülkedeki şubelerin her birinin yeniden canlanmasına siyasi takviye sağlandı. Bazı yabancı yatırımcılar Çin için en zor dönemin geride kaldığını savunuyor.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

Bu yazı ilk olarak Hibya Haber Ajansı’nda yayınlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu